Canadian Billie Jean King Cup team

From All things Canadian tennis
Jump to navigation Jump to search
Canadian Billie Jean King Cup team
BillieJeanKingCup.png
First year played 1963
Years played 57
Ties played (W–L) 176 (104–72)
Years in World Group (W-L) 24 (16–22)
Best result Semifinals (1988)
Best ranking No. 8 (April 21, 2014)
Captain Heidi El Tabakh
Most total wins Aleksandra Wozniak (40–12)
Most singles wins Aleksandra Wozniak (32–11)
Most doubles wins Sonya Jeyaseelan (17–2)
Most ties played Aleksandra Wozniak (36)
Most years played Jill Hetherington (14)
Profile on CdnTennis.ca

History

The Canadian Billie Jean King Cup team represents Canada in Billie Jean King Cup tennis competition and is governed by Tennis Canada. The tournament was known as Fed Cup from the first edition to 2020. Canada has reached the semifinals in 1988, and the quarterfinals on four occasions in 1964, 1967, 1987 and 2015. It has also only missed one Billie Jean King Cup since the inaugural competition in 1963.

Canada played its first tie in 1963 when the team of Ann Barclay and Louise Brown was defeated 0–3 by Great Britain in World Group first round. Canada and its team of Benita Senn, Vicki Berner and Louise Brown reached the World Group quarterfinals in 1964 with a 2–1 victory over Sweden in the second round, but was defeated 0–3 the next round by Australia. In 1967, Canada made it again to the World Group quarterfinals after beating Switzerland 2–1 in the opening round, but was defeated this time 0–3 by Germany. In 1987, Canada reached the third World Group quarterfinal of its history. The team defeated Netherlands 3–0 in the first round and the Soviet Union 2–1 in the second round. They were however eliminated 1–2 by Czechoslovakia. Canada had its better run to date when the country reach the World Group semifinals in 1988. Canada beat South Korea 2–1 and Finland 3–0 in the first and second rounds respectively, and then Sweden 3–0 in the quarterfinals. Their run was ended by Czechoslovakia with a score of 0–3. In 1995, Canada had its second best result with the new World Group format when they made it to the World Group playoffs after beating Italy 3–2 in the World Group II first round. The squad was then defeated 0–5 by Japan. In 2006, Canada earned its spot back in the World Group II when the team beat Argentina 3–2 in the World Group II playoffs. They were eliminated in the first round the next year by Israel 2–3. Canada was not able to secure its place in the World Group II for the second straight year as the team was eliminated by Argentina in the World Group II playoffs later that year. In 2010, Canada won the World Group II playoff over Argentina by the convincing score of 5–0 and regained the World Group II. In the World Group II first round in 2011, they were defeated 2–3 by Serbia. Canada then had to play a playoff to stay in the World Group II for the second straight year, but lost a close tie to Slovenia 2–3.

In 2013, Canada was promoted to the World Group II for the first time since 2011 when the team beat Ukraine 3–2 in the World Group II playoffs. In the first round of the World Group II in 2014, tie ended with a 3–1 score in favour of Canada. Canada next played a World Group playoff in April against Slovakia, the first time since 2004, and won the meeting 3–1. The win meant Canada had its place in the World Group next year, the first time ever for the country since the introduction of the new World Group format in 1995. Canada played their 2015 World Group first round against the reigning champions and number one seed the Czech Republic at home. The team, without its two best players Bouchard and Wozniak in its ranks, lost the four matches of the meeting. Canada had to host Romania in a World Group playoff in April to stay in the World Group for the next year and lost it 2–3. Canada next played a World Group II first round tie at home against Belarus in February 2016, but lost the meeting by a score of 2–3. Canada then played a playoff in April 2016 to secure its place in the World Group II for the next year, but lost a fourth tie in a row with a score of 3–2 for Slovakia. They were relegated in the Americas Zone Group I for 2017, the first time since 2013. In February 2017, the team defeated respectively Venezuela, Bolivia and Paraguay in the Round Robin, and Chile in the promotional playoff. Canada next played in April 2017 at the World Group II Play-offs against Kazakhstan. Canada won the tie 3-2 and earned its place back in the World Group II in 2018. In 2018, the team lost in the first round of the World Group II first round to Romania by the score of 1–3. In the World Group II Play-offs in April 2018, Canada defeated Ukraine 3–2 to secure Canada's place in the World Group II for a second straight year. In 2019, Canada advanced to the World Group playoffs for the first time since 2015 after defeating the Netherlands 4–0. Canada lost 0–4 to the Czech Republic, meaning they had to play in the Qualifying round in 2020, where they were defeated 1–3 by Switzerland. Canada then won 4–0 in the Qualifying playoffs over Serbia in 2021 and earning their place in the Finals in November, replacing former host nation Hungary as the the highest-ranked winning nation at the playoffs in April. In the finals, Canada won its first Round robin tie 2–1 over the defending champions France but lost the second one 0-3 to Russia (RTF), eliminating them from the competiton. Canada will next play Latvia in the Qualifying round in 2022.

Most recent team

The rankings are as of November 1, 2021.

Team representing Canada (2021 Finals)
Name Born First Last Ties Years Win/Loss Ranks
Year Tie Sin Dou Tot Sin Dou
Françoise Abanda February 5, 1997 2015 2021 France 7 5 7–4 0–1 7–5 353 N/A
Gabriela Dabrowski April 1, 1992 2013 2021 Russia (RTF) 16 9 0–5 8–7 8–12 710 5
Rebecca Marino December 16, 1990 2011 2021 Russia (RTF) 7 3 3–6 3–2 6–8 148 175
Carol Zhao June 20, 1995 2016 2021 Russia (RTF) 4 3 0–2 2–1 2–3 328 570

Results

1960s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
1963 World Group, First round June 17 Grass London (GBR) Great Britain 0–3 Loss
1964 World Group, Second round September 2 Grass Philadelphia (USA) Sweden 2–1 Win
World Group, Quarterfinals September 3 Grass Philadelphia (USA) Australia 0–3 Loss
1965 Absent from the competition
1966 World Group, First round May 10 Clay Turin (ITA) Bulgaria 2–1 Win
World Group, Second round May 12 Clay Turin (ITA) Great Britain 0–3 Loss
1967 World Group, Second round June 8 Clay Berlin (FRG) Switzerland 2–1 Win
World Group, Quarterfinals June 9 Clay Berlin (FRG) West Germany 0–3 Loss
1968 World Group, Second round May 22 Clay Paris (FRA) South Africa 0–3 Loss
1969 World Group, First round May 19 Clay Athens (GRE) Hungary 3–0 Win
World Group, Second round May 22 Clay Athens (GRE) West Germany 0–3 Loss
World Group, Consolation semifinals May 23 Clay Athens (GRE) Belgium 1–2 Loss

1970s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
1970 World Group, First round May 19 Clay Freiburg (FRG) Norway 3–0 Win
World Group, Second round May 20 Clay Freiburg (FRG) Netherlands 0–3 Loss
World Group, Consolation first round May 21 Clay Freiburg (FRG) Greece 2–0 Win
1971 World Group, First round Dec 26, 1970 Grass Perth (AUS) Netherlands 0–3 Loss
World Group, Consolation first round Dec 27, 1970 Grass Perth (AUS) Italy 2–1 Win
World Group, Consolation semifinals Dec 28, 1970 Grass Perth (AUS) Indonesia 1–2 Loss
1972 World Group, First round March 20 Hard Johannesburg (RSA) Israel 3–0 Win
World Group, Second round March 21 Hard Johannesburg (RSA) Australia 0–2 Loss
World Group, Consolation first round March 22 Hard Johannesburg (RSA) Spain 2–0 Win
World Group, Consolation second round March 23 Hard Johannesburg (RSA) Mexico 0–2 Loss
1973 World Group, First round April 30 Clay Bad Homburg (FRG) Spain 0–2 Loss
World Group, Consolation second round May 3 Clay Bad Homburg (FRG) Sweden 0–3 Loss
1974 World Group, First round May 13–19 Clay Naples (ITA) West Germany 0–3 Loss
World Group, Consolation second round May 13–19 Clay Naples (ITA) Denmark 3–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals May 13–19 Clay Naples (ITA) Netherlands 0–3 Loss
1975 World Group, First round May 5–11 Clay Aix-en-Provence (FRA) Japan 1–2 Loss
World Group, Consolation first round May 5–11 Clay Aix-en-Provence (FRA) Norway 2–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals May 5–11 Clay Aix-en-Provence (FRA) Hungary 0–2 Loss
1976 World Group, Second round August 22–29 Carpet (i) Philadelphia (USA) Switzerland 1–2 Loss
1977 World Group, First round June 13–18 Grass Eastbourne (GBR) Ireland 3–0 Win
World Group, Second round June 13–18 Grass Eastbourne (GBR) West Germany 0–3 Loss
World Group, Consolation first round June 13–18 Grass Eastbourne (GBR) Brazil 3–0 Win
World Group, Consolation second round June 13–18 Grass Eastbourne (GBR) Switzerland 2–1 Win
World Group, Consolation quarterfinals June 13–18 Grass Eastbourne (GBR) Japan 1–2 Loss
1978 World Group, First round Nov 27 – Dec 3 Grass Melbourne (AUS) New Zealand 0–3 Loss
1979 World Group, First round April 30 – May 6 Clay Madrid (ESP) Australia 0–3 Loss
World Group, Consolation quarterfinals April 30 – May 6 Clay Madrid (ESP) Mexico 2–1 Win
World Group, Consolation semifinals April 30 – May 6 Clay Madrid (ESP) Argentina 0–3 Loss

1980s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
1980 World Group, First round May 19–25 Clay Berlin (FRG) Yugoslavia 1–2 Loss
World Group, Consolation first round May 19–25 Clay Berlin (FRG) Mexico 2–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals May 19–25 Clay Berlin (FRG) Poland 2–0 Win
World Group, Consolation semifinals May 19–25 Clay Berlin (FRG) Netherlands 2–1 Win
World Group, Consolation final May 19–25 Clay Berlin (FRG) France 2–0 Win
1981 World Group, First round November 9–15 Clay Tokyo (JPN) France 0–3 Loss
World Group, Consolation first round November 9–15 Clay Tokyo (JPN) Belgium 0–3 Loss
1982 World Group, First round July 19–25 Hard Santa Clara (USA) Czechoslovakia 1–2 Loss
World Group, Consolation first round July 19–25 Hard Santa Clara (USA) Denmark 3–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals July 19–25 Hard Santa Clara (USA) Japan 3–0 Win
World Group, Consolation semifinals July 19–25 Hard Santa Clara (USA) Argentina 2–1 Win
World Group, Consolation final July 19–25 Hard Santa Clara (USA) France 1–2 Loss
1983 World Group, First round July 17–24 Clay Zürich (SUI) Romania 0–3 Loss
World Group, Consolation second round July 17–24 Clay Zürich (SUI) Chinese Taipei 3–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals July 17–24 Clay Zürich (SUI) Soviet Union 1–2 Loss
1984 World Group, First round July 15–22 Clay São Paulo (BRA) Italy 1–2 Loss
World Group, Consolation second round July 15–22 Clay São Paulo (BRA) Chile 3–0 Win
World Group, Consolation quarterfinals July 15–22 Clay São Paulo (BRA) Great Britain 1–2 Loss
1985 World Group, First round October 6–14 Hard Nagoya (JPN) Sweden 2–1 Win
World Group, Second round October 6–14 Hard Nagoya (JPN) Hungary 1–2 Loss
1986 World Group, First round July 20–27 Clay Prague (TCH) Netherlands 2–1 Win
World Group, Second round July 20–27 Clay Prague (TCH) Austria 0–3 Loss
1987 World Group, First round July 26 – August 2 Hard Vancouver (CAN) Netherlands 3–0 Win
World Group, Second round July 26 – August 2 Hard Vancouver (CAN) Soviet Union 2–1 Win
World Group, Quarterfinals July 26 – August 2 Hard Vancouver (CAN) Czechoslovakia 1–2 Loss
1988 World Group, First round December 4–11 Hard Melbourne (AUS) South Korea 2–1 Win
World Group, Second round December 4–11 Hard Melbourne (AUS) Finland 3–0 Win
World Group, Quarterfinals December 4–11 Hard Melbourne (AUS) Sweden 3–0 Win
World Group, Semifinals December 4–11 Hard Melbourne (AUS) Czechoslovakia 0–3 Loss
1989 World Group, First round October 1–9 Hard Tokyo (JPN) Brazil 2–1 Win
World Group, Second round October 1–9 Hard Tokyo (JPN) Soviet Union 1–2 Loss

1990s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
1990 World Group, First round July 21–29 Hard Atlanta (USA) Spain 1–2 Loss
World Group, Consolation second round July 21–29 Hard Atlanta (USA) Indonesia 1–2 Loss
1991 World Group, First round July 22 Hard Nottingham (GBR) Denmark 2–1 Win
World Group, Second round July 24 Hard Nottingham (GBR) Germany 1–2 Loss
1992 World Group, First round July 14 Clay Frankfurt (GER) South Africa 2–1 Win
World Group, Second round July 15 Clay Frankfurt (GER) Spain 1–2 Loss
1993 World Group, First round July 19 Clay Frankfurt (GER) France 1–2 Loss
World Group, Playoffs July 20 Clay Frankfurt (GER) Uruguay 3–0 Win
1994 World Group, First round July 19 Clay Frankfurt (GER) Switzerland 3–0 Win
World Group, Second round July 21 Clay Frankfurt (GER) United States 0–3 Loss
1995 World Group II, First round April 22–23 Clay Ancona (ITA) Italy 3–2 Win
World Group, Playoffs July 22–23 Carpet (i) Gifu (JPN) Japan 0–5 Loss
1996 World Group II, First round April 27–28 Hard Vancouver (CAN) Czech Republic 0–3 Loss
World Group II, Playoffs July 13–14 Clay Aurora (CAN) Australia 2–3 Loss
1997 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 29 Clay Bogotá (COL) Ecuador 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 30 Clay Bogotá (COL) Brazil 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) May 2 Clay Bogotá (COL) Mexico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Semifinals May 3 Clay Bogotá (COL) Peru 3–0 Win
Americas Zone Group I, Final May 4 Clay Bogotá (COL) Colombia 2–1 Win
World Group II, Playoffs July 12–13 Clay Bratislava (SVK) Slovakia 0–5 Loss
1998 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 13 Clay Brasília (BRA) Paraguay 1–2 Loss
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 15 Clay Brasília (BRA) Uruguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Placement (Group B) April 17 Clay Brasília (BRA) Ecuador 3–0 Win
Americas Zone Group I, Placement (Group B) April 18 Clay Brasília (BRA) Brazil 3–0 Win
1999 Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 14 Clay Buenos Aires (ARG) Chile 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 15 Clay Buenos Aires (ARG) Venezuela 1–2 Loss
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 16 Clay Buenos Aires (ARG) Puerto Rico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 17 Clay Buenos Aires (ARG) Brazil 2–1 Win

2000s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
2000 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 25 Clay Florianópolis (BRA) Chile 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 27 Clay Florianópolis (BRA) Uruguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 28 Clay Florianópolis (BRA) Brazil 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 29 Clay Florianópolis (BRA) Venezuela 2–1 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 30 Clay Florianópolis (BRA) Argentina 1–2 Loss
2001 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 24 Clay Montevideo (URU) Ecuador 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 25 Clay Montevideo (URU) Paraguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 26 Clay Montevideo (URU) Brazil 2–1 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 28 Clay Montevideo (URU) Venezuela 1–2 Loss
2002 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 23 Hard San Luis Potosí (MEX) Puerto Rico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 24 Hard San Luis Potosí (MEX) Bahamas 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 25 Hard San Luis Potosí (MEX) Mexico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 27 Hard San Luis Potosí (MEX) Uruguay 2–0 Win
World Group, Playoffs Jul 20–21 Clay Přerov (CZE) Czech Republic 0–5 Loss
2003 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 23 Clay Campinas (BRA) Bahamas 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 24 Clay Campinas (BRA) Uruguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 25 Clay Campinas (BRA) Mexico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 26 Clay Campinas (BRA) El Salvador 2–0 Win
World Group, Playoffs July 19–20 Clay Neudörfl (AUT) Austria 1–4 Loss
2004 Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 19 Clay Porto Seguro (BRA) Cuba 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 21 Clay Porto Seguro (BRA) Uruguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 22 Clay Porto Seguro (BRA) Brazil 2–1 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 23 Clay Porto Seguro (BRA) Chile 2–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 24 Clay Porto Seguro (BRA) El Salvador 2–0 Win
World Group, Playoffs July 10–11 Clay Dorval (CAN) Switzerland 2–3 Loss
2005 Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 20 Clay Carrasco (URU) Cuba 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 21 Clay Porto Seguro (BRA) Brazil 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) April 22 Clay Porto Seguro (BRA) Paraguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 23 Clay Porto Seguro (BRA) Puerto Rico 0–2 Loss
2006 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 19 Clay Medellín (COL) Uruguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 20 Clay Medellín (COL) Chile 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) April 21 Clay Medellín (COL) Mexico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs April 22 Clay Medellín (COL) Brazil 3–0 Win
World Group II, Playoffs July 15–16 Hard Edmonton (CAN) Argentina 3–2 Win
2007 World Group II, First round April 21–22 Carpet (i) Kamloops (CAN) Israel 2–3 Loss
World Group II, Playoffs July 14–15 Clay Córdoba (ARG) Argentina 1–4 Loss
2008 Americas Zone Group I, Round robin (Group B) January 31 Clay Medellín (COL) Mexico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group B) February 1 Clay Medellín (COL) Colombia 1–2 Loss
Americas Zone Group I, Third to fourth playoffs February 2 Clay Medellín (COL) Puerto Rico 3–0 Win
2009 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 5 Hard (i) Montréal (CAN) Bahamas 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 6 Hard (i) Montréal (CAN) Puerto Rico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs February 7 Hard (i) Montréal (CAN) Paraguay 3–0 Win
World Group II, Playoffs April 25–26 Clay (i) Hasselt (BEL) Belgium 2–3 Loss

2010s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
2010 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 3 Clay Lambaré (PAR) Cuba 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 4 Clay Lambaré (PAR) Puerto Rico 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 5 Clay Lambaré (PAR) Brazil 2–1 Win
Americas Zone Group I, Playoffs February 6 Clay Lambaré (PAR) Colombia 2–0 Win
World Group II, Playoffs Apr 24–25 Carpet (i) Montréal (CAN) Argentina 5–0 Win
2011 World Group II, First round February 5–6 Hard (i) Novi Sad (SRB) Serbia 2–3 Loss
World Group II, Playoffs April 16–17 Clay Koper (SLO) Slovenia 2–3 Loss
2012 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 1 Clay Curitiba (BRA) Peru 2–1 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 2 Clay Curitiba (BRA) Argentina 0–3 Loss
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 3 Clay Curitiba (BRA) Bahamas 3–0 Win
Americas Zone Group I, Third to fourth playoffs February 4 Clay Curitiba (BRA) Paraguay 0–2 Loss
2013 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 6 Clay Medellín (COL) Peru 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 7 Clay Medellín (COL) Venezuela 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 8 Clay Medellín (COL) Colombia 2–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs February 9 Clay Medellín (COL) Brazil 2–1 Win
World Group II, Playoffs April 20–21 Clay (i) Kiev (UKR) Ukraine 3–2 Win
2014 World Group II, First round February 8–9 Hard (i) Montréal (CAN) Serbia 3–1 Win
World Group, Playoffs April 19–20 Hard (i) Québec City (CAN) Slovakia 3–1 Win
2015 World Group, Quarterfinals February 7–8 Hard (i) Québec City (CAN) Czech Republic 0–4 Loss
World Group, Playoffs April 18–19 Hard (i) Montréal (CAN) Romania 2–3 Loss
2016 World Group II, First round February 6–7 Hard (i) Québec City (CAN) Belarus 2–3 Loss
World Group II, Playoffs April 16–17 Clay (i) Bratislava (SVK) Slovakia 2–3 Loss
2017 Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 7 Hard Metepec (MEX) Venezuela 2–1 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 8 Hard Metepec (MEX) Bolivia 3–0 Win
Americas Zone Group I, Round robin (Group A) February 9 Hard Metepec (MEX) Paraguay 3–0 Win
Americas Zone Group I, Playoffs February 11 Hard Metepec (MEX) Chile 2–0 Win
World Group II, Playoffs April 22–23 Hard (i) Montréal (CAN) Kazakhstan 3–2 Win
2018 World Group II, First round February 10–11 Hard (i) Cluj-Napoca (ROU) Romania 1–3 Loss
World Group II, Playoffs April 21–22 Hard (i) Montréal (CAN) Ukraine 3–2 Win
2019 World Group II, First round February 9–10 Clay (i) ’s-Hertogenbosch (NED) Netherlands 4–0 Win
World Group, Playoffs April 20–21 Clay (i) Prostějov (CZE) Czech Republic 0–4 Loss

2020s

Year Competition Date Surface Location Opponent Score Result
2020 Qualifying round February 7–8 Hard (i) Biel (SUI) Switzerland 1–3 Loss
2021 Qualifying, Playoffs April 16–17 Hard (i) Kraljevo (SRB) Serbia 4–0 Win
Finals, Round robin (Group A) November 1 Hard (i) Prague (CZE) France 2–1 Win
Finals, Round robin (Group A) November 2 Hard (i) Prague (CZE) Russia (RTF) 0–3 Loss
2022 Qualifying round April 15–16 TBA TBA (CAN) Latvia TBD Pending

Players

This is a list of tennis players who have represented Canada in an official Billie Jean King Cup match. Canada have taken part in the competition since 1963.

Name Born First Last Ties Years Win/Loss
Sin Dou Tot
Françoise Abanda February 5, 1997 2015 2021 7 5 7–4 0–1 7–5
Bianca Andreescu June 16, 2000 2017 2019 8 3 7–3 3–0 10–3
Ann Barclay January 31, 1940 1963 1963 1 1 0–1 0–1 0–2
Wendy Barlow May 7, 1960 1978 1980 3 2 1–2 1–1 1–3
Carling Bassett-Seguso October 9, 1967 1982 1987 15 5 10–5 2–4 12–9
Vicki Berner July 26, 1945 1964 1968 7 4 1–4 3–3 4–7
Marjorie Blackwood May 1, 1957 1976 1982 18 6 10–7 6–4 16–11
Nina Bland April 21, 1959 1979 1981 5 3 1–4 0–0 1–4
Eugenie Bouchard February 25, 1994 2011 2018 10 5 12–4 1–0 13–4
Barbara Brankovska September 25, 1952 1976 1977 5 2 1–2 2–0 3–2
Louise Brown November 19, 1922 1963 1964 3 2 0–1 1–2 1–3
Susan Butt March 19, 1938 1967 1970 3 2 1–1 0–1 1–2
Gabriela Dabrowski April 1, 1992 2013 2021 16 9 0–5 8–7 8–12
Karen Dewis September 19, 1962 1980 1984 6 3 1–2 2–2 3–4
Maureen Drake March 21, 1971 2000 2003 15 3 10–3 6–1 16–4
Stéphanie Dubois October 31, 1986 2004 2013 22 8 12–8 11–2 23–10
Leylah Annie Fernandez September 6, 2002 2019 2021 3 3 3–2 0–0 3–2
Sharon Fichman December 3, 1990 2005 2019 28 11 9–3 15–7 24–10
Marianne Groat June 5, 1965 1984 1984 2 1 1–1 0–0 1–1
Jill Hetherington October 27, 1964 1983 1996 30 14 3–5 13–15 16–20
Patricia Hy-Boulais August 22, 1965 1991 1998 19 8 10–12 4–3 14–15
Sonya Jeyaseelan April 24, 1976 1997 2003 24 6 12–5 17–2 29–7
Helen Kelesi November 15, 1969 1986 1994 17 8 11–5 4–5 15–10
Renata Kolbovic July 30, 1976 1999 2001 8 2 1–0 7–1 8–1
Rebecca Marino December 16, 1990 2011 2021 7 3 3–6 3–2 6–8
Mélanie Marois March 10, 1984 2004 2004 4 1 0–0 3–1 3–1
Andrée Martin March 18, 1949 1969 1975 16 6 4–10 4–7 8–17
Jana Nejedly June 9, 1974 1995 2003 23 7 19–5 1–1 20–6
Martina Nejedly May 26, 1975 1999 1999 4 1 1–2 2–0 3–2
Brenda Nunns September 13, 1945 1966 1966 1 1 0–0 0–1 0–1
Jane O'Hara July 24, 1951 1969 1975 18 6 8–8 6–6 14–14
Hélène Pelletier January 2, 1959 1981 1985 12 4 2–0 6–6 8–6
Marie-Ève Pelletier May 18, 1982 2002 2012 30 10 9–9 16–6 25–15
Charlotte Robillard-Millette January 12, 1999 2016 2017 4 2 0–1 4–0 4–1
Katherine Sebov January 5, 1999 2017 2018 5 2 3–1 1–1 4–2
Benita Senn August 23, 1931 1964 1964 2 1 0–2 0–0 0–2
Lisette Senn March 12, 1958 1977 1979 7 3 1–2 2–4 3–6
Ekaterina Shulaeva May 30, 1987 2008 2008 1 1 1–0 0–0 1–0
Rene Simpson January 14, 1966 1988 1998 24 11 10–7 10–9 20–16
Susan Stone January 31, 1950 1975 1976 2 2 1–1 0–1 1–2
Valérie Tétreault January 21, 1988 2010 2010 1 1 2–0 0–0 2–0
Janice Tindle July 3, 1950 1972 1973 6 2 2–4 1–1 3–5
Faye Urban October 28, 1945 1966 1970 8 5 2–6 3–4 5–10
Angela Walker December 18, 1960 1981 1983 6 3 1–3 3–0 4–3
Vanessa Webb January 24, 1976 2000 2003 8 3 0–0 7–1 7–1
Aleksandra Wozniak September 7, 1987 2004 2016 36 11 32–11 8–1 40–12
Jane Young May 31, 1965 1985 1986 3 2 1–1 0–1 1–2
Carol Zhao June 20, 1995 2016 2021 4 3 0–2 2–1 2–3
*Active players in bold, statistics as of November 8, 2021

Head-to-head record

Country Record W% Hard Clay Grass Carpet
Brazil 12–0 100% 1–0 10–0 1–0 0–0
Uruguay 7–0 100% 1–0 6–0 0–0 0–0
Mexico 7–1 88% 1–1 6–0 0–0 0–0
Chile 6–0 100% 1–0 5–0 0–0 0–0
Puerto Rico 5–1 83% 2–0 3–1 0–0 0–0
Bahamas 4–0 100% 2–0 2–0 0–0 0–0
Paraguay 4–2 67% 2–0 2–2 0–0 0–0
Netherlands 4–3 57% 1–0 3–2 0–1 0–0
Cuba 3–0 100% 0–0 3–0 0–0 0–0
Denmark 3–0 100% 2–0 1–0 0–0 0–0
Ecuador 3–0 100% 0–0 3–0 0–0 0–0
Peru 3–0 100% 0–0 3–0 0–0 0–0
Colombia 3–1 75% 0–0 3–1 0–0 0–0
Sweden 3–1 75% 2–0 0–1 1–0 0–0
Venezuela 3–2 60% 1–0 2–2 0–0 0–0
Switzerland 3–3 50% 0–1 2–1 1–0 0–1
Argentina 3–4 43% 2–0 0–4 0–0 1–0
El Salvador 2–0 100% 0–0 2–0 0–0 0–0
Norway 2–0 100% 0–0 2–0 0–0 0–0
Ukraine 2–0 100% 1–0 1–0 0–0 0–0
Italy 2–1 67% 0–0 1–1 1–0 0–0
Bolivia 1–0 100% 1–0 0–0 0–0 0–0
Bulgaria 1–0 100% 0–0 1–0 0–0 0–0
Chinese Taipei 1–0 100% 0–0 1–0 0–0 0–0
Finland 1–0 100% 1–0 0–0 0–0 0–0
Greece 1–0 100% 0–0 1–0 0–0 0–0
Ireland 1–0 100% 0–0 0–0 1–0 0–0
Kazakhstan 1–0 100% 1–0 0–0 0–0 0–0
Poland 1–0 100% 0–0 1–0 0–0 0–0
South Korea 1–0 100% 1–0 0–0 0–0 0–0
Country Record W% Hard Clay Grass Carpet
Serbia 2–2 50% 2–1 0–1 0–0 0–0
France 2–3 40% 1–1 1–2 0–0 0–0
Israel 1–1 50% 1–0 0–0 0–0 0–1
South Africa 1–1 50% 0–0 1–1 0–0 0–0
Hungary 1–2 33% 0–1 1–1 0–0 0–0
Slovakia 1–2 33% 1–0 0–2 0–0 0–0
Japan 1–3 25% 1–0 0–1 0–1 0–1
Russia 1–3 25% 1–2 0–1 0–0 0–0
Spain 1–3 25% 1–1 0–2 0–0 0–0
Belarus 0–1 0% 0–1 0–0 0–0 0–0
New Zealand 0–1 0% 0–0 0–0 0–1 0–0
Slovenia 0–1 0% 0–0 0–1 0–0 0–0
United States 0–1 0% 0–0 0–1 0–0 0–0
Austria 0–2 0% 0–0 0–2 0–0 0–0
Indonesia 0–2 0% 0–1 0–0 0–1 0–0
Belgium 0–3 0% 0–0 0–3 0–0 0–0
Great Britain 0–3 0% 0–0 0–2 0–1 0–0
Romania 0–3 0% 0–2 0–1 0–0 0–0
Australia 0–4 0% 0–1 0–2 0–1 0–0
Germany 0–5 0% 0–1 0–3 0–1 0–0
Czech Republic 0–7 0% 0–5 0–2 0–0 0–0
Overall Win–Loss 104–72 59% 31–19 67–43 5–7 1–3
*Previous champions in bold, statistics as of November 8, 2021

External links